Trendy v online nakupování za rok 2021

Trendy v online nakupování za rok 2021

V posledních letech, a především v souvislosti s pandemií, se stále větší procento nakupujících přesouvá na internet. Vrchol nákupní sezóny pak každoročně nastává během vánoční sezóny. Podívejte se, jaké trendy v online nákupech přinesl rok 2021.

O jaké zboží je největší zájem?

Mezi nejprodávanější zboží na e-shopech patří elektronika, domácí potřeby a potraviny. Prodej potravin je u nás dokonce nejdynamičtěji rostoucím sektorem e-commerce. Do online světa se tak pomalu ale jistě přesouvají i nákupy, které byly ještě nedávno výhradou kamenných obchodů.

V období letošního adventu navíc mohou prodejci zaznamenat zvýšenou poptávku po cukrovinkách, hračkách a vánočních dekoracích. Uživatelé si ve snaze vyhnout se osobnímu kontaktu nechávají doručovat i suroviny na pečení, čokoládové adventní kalendáře nebo sladkosti na mikulášskou nadílku.

Kdo a proč nakupuje přes internet?

Podle Českého statistického úřadu v roce 2020 nakupovalo na internetu 54 % Čechů. O rok dříve to přitom bylo pouze 39 %. Nejčastěji se jedná o vysokoškolsky vzdělané osoby ve věku 25-64 let. Za poslední rok objednávalo na e-shopech 92 % této skupiny. Lidé se základním vzděláním ve stejné věkové skupině v posledním roce nakoupili online pouze ve 43 % případů.

Vánoční dárky pak podle výzkumu agentury Ipsos pro společnost GLS letos nakoupí na internetu třetina obyvatel. Polovina jich bude kombinovat nákupy online a v kamenných prodejnách.

Většina z těch, kteří objednají dárky výhradně přes internet, spadá do věkové skupiny do 45 let. Lidé nad touto věkovou hranicí budou nákupy spíše kombinovat. A nikoho asi nepřekvapí, že oslovení ve věku 54 až 65 let nenakupují online téměř vůbec.

Jaké výhody a nevýhody uživatelé vnímají?

Co vlastně uživatele vede k nákupům na e-shopech? Podle 63 % dotázaných společností Ipsos jsou online nákupy pohodlné, 60 % lidí je volí kvůli úspoře času, 51 % je využívá z důvodu snadného srovnávání cen a 50 % respondentů se chce tímto způsobem vyhnout davům.

Respondenti, kteří nákupům přes internet příliš neholdují, vidí nevýhody především v nemožnosti si zboží vyzkoušet a velká část se pak obává poškození během přepravy nebo komplikované reklamace.

Kdy začínají vánoční sezóna?

Letošní rok se od těch předchozích liší tím, že třetina Čechů začala s vánočními nákupy o něco dříve. Podle agentury Ipsos pro GLS nakupuje 14 % oslovených dárky v průběhu celého roku, 28 % lidí začíná dárky řešit v listopadu po Black Friday a 13 % je nechává až na posledních 14 dní před Štědrým dnem.

Vánoční témata se ale podle Františka Šturpla, obchodního ředitele Googlu, vyhledávají už na konci září, výrazněji pak během října. Vyhledávání vánočních dotazů ovšem vrcholí na konci listopadu a největší špička nastává 6. prosince.

Asociace pro elektronickou komerci odhaduje, že Češi letos na internetu utratí za vánoční dárky přes 77 miliard korun. Předpokládá se, že obraty online obchodů letos poprvé překonají hranici 200 miliard korun. Loni to přitom bylo 196 miliard korun.